Drony natočily obrovský rozsah zemětřesení. Otřesy rozervaly pole i dálnice

Drony natočily obrovský rozsah zemětřesení. Otřesy rozervaly pole i dálnice; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Reuters

Trhliny v zemi se objevily po pondělím zemětřesení poblíž města Tevekkeli v jižní turecké provincii Kahramanmaras. Otřesy napříč rozervaly nejen pole a kopce, ale i dálnice. Pukliny rozbily také asfalt i kovová svodidla a obrovské balvany se zřítily z kopců u silnice. Řidiči museli střídavě čekat, až budou moci vozovkou projet.

Týden po ničivém zemětřesení, které si na jihovýchodě Turecka a severozápadě Sýrie vyžádalo už přes 36 tisíc obětí, se záchranářům podařilo vyprostit z trosek další živé. Naděje na nalezení přeživších je ale podle expertů už velmi malá, a to i vzhledem k mrazivým teplotám, které v noci klesají i k minus šesti stupňům Celsia.

Řada lidí, jimž otřesy o síle 7,8 stupně z minulého pondělí vzaly střechu nad hlavou, zůstávají stále na ulici bez přístřeší. Kvůli porušení stavebních norem vyšetřují turecké úřady už přes 130 lidí. Syrské úřady a nevládní organizace zatím hlásí méně mrtvých než Turecko, asi 4,5 tisíce. V Sýrii je ale pátrání po přeživších i obětech komplikovanější, jelikož zemětřesení postihlo i oblast ovládanou povstalci.


Pokračovat ve čtení