Diviš útočil, Nerudovou trápili „člověci“, Pavel zůstal v klidu. Momenty z debaty ČT

Diviš útočil, Nerudovou trápili "člověci", Pavel zůstal v klidu. Momenty z debaty ČT; Zdroj foto: Lukáš Bíba

„Kdo z nás a proč by se měl stát prezidentem? Má to být pán, který tady měl být a nepřišel? To je skutečně takový srab, že se bojí přijít do celostátní televize země, které má jednou vládnout?“ pustil se Karel Diviš do nepřítomného Babiše. Jeho kritice se nevyhnuli ani Danuše Nerudová a Petr Pavel. „Pavel si celý život hrál na vojáka, a když dosáhl svého maxima, tak dezertoval do žvanírny, které se říká NATO,“ pokračoval ostře Diviš. Protikandidáti odmítli na výpady reagovat a vyzvali ke slušné debatě.

Jaroslav Bašta (SPD) se většinu debaty vyhýbal otázkám a mluvil, o čem právě chtěl. Nejčastěji o svém slibu, že odvolá současnou vládu Petra Fialy, přestože podle ústavy k tomu prezident nemá pravomoc kromě stanovených případů. „Hájím zájmy dvou třetin našich občanů, kteří si myslí, že tato vláda je asociální a působí proti nim. Proto říkám, že budu-li zvolen, tuto vládu odvolám. Nesmysl to není,“ trval si na svém.

„Lhát se nemá, prezident nemůže odvolat vládu. S vládou nemusí souhlasit, může na ni tlačit, může vyvíjet tlak přes politické strany, ale nemůže ji odvolat,“ upozornil Baštu jako správný skaut Tomáš Zima. Na slova o odvolání vlády ale reagoval i Pavel Fischer. „Nechci mu kazit radost nebo házet hračky do kanálu, ale kdyby to skutečně prezident udělal, tak druhý den o tom jednáme v Senátu s ústavní žalobou, protože by se prezident dopustil hrubého porušení ústavy,“ řekl.

Petr Pavel zůstal většinu času klidný a na některé útoky raději nereagoval, čímž se připravil o čas a v první polovině debaty nebyl příliš slyšet. Danuše Nerudová zase odrážela kritiku ohledně údajně rychlého získávání doktorských titulů na Mendelově univerzitě a trápilo ji skloňování slova člověk v množném čísle. 

Podívejte se na fotografie z předvolební debaty v galerii Aktuálně.cz.


Pokračovat ve čtení