ČEZ na jihu Moravy odpojuje elektřinu, šíří Hamplová. Firma tam přitom vůbec nepůsobí

ČEZ na jihu Moravy odpojuje elektřinu, šíří Hamplová. Firma tam přitom vůbec nepůsobí; Zdroj foto: ČTK

Senátorku Janu Zwyrtek Hamplovou (za Nezávislé) její kritici označují za dezinformátorku. V posledních měsících šířila nepravdivé zprávy například o epidemii covidu nebo o ruské agresi na Ukrajině.

Tento týden šířila na sociálních sítích další smyšlenou informaci. Sdílela příspěvek anonymního uživatele, podle kterého se elektrikář ČEZ z jižní Moravy svěřil, že „už měsíc nedělá skoro nic jiného, než chodí odpojovat elektroměry“. Údajný elektrikář si stěžoval, jak je pro něj psychicky náročné vidět brečící matky, jak prosí, aby mohly dovařit alespoň poslední oběd, nebo babičky, které nevědí, jak dál postupovat. Skoro všichni takoví zákazníci měli být podle příspěvku osamělí důchodci nebo matky samoživitelky. 

Senátorka to dala do souvislosti s vyššími cenami energií. „Obrátila jsem se dnes na ministry, aby prověřili stavy odpojování elektřiny domácnostem, a potvrdí-li se nárůst, aby ihned zakročili. Nelze přenášet dopady cen, které jsou dílem této vlády, na ty nejslabší,“ uvedla Zwyrtek Hamplová na svém Facebooku. Příspěvek sdílelo 1800 uživatelů. 

ČEZ ale upozornil, že jde o lež. Už jen proto, že firma na jižní Moravě vůbec nepůsobí. „Tudíž není možné, aby tam naši pracovníci odpojovali elektroměry. Na jižní Moravě jsme tak neodpojili ani jeden,“ konstatuje mluvčí polostátní energetické společnosti Roman Gazdík. Navíc uvádí, že počet zákazníků, kteří mají dluhy po splatnosti a odpojí je od elektřiny, je letos ještě nižší než loni. 

„Konkrétně je nižší o sedm procent a je také nižší ve srovnání s lety 2019 i 2020. Procesu odpojování vždy předchází komunikace se zákazníkem a je to vždy až ta poslední možnost. Často se odpojují například dlouhodobě nepoužívaná odběrná místa a podobně,“ upřesňuje Gazdík. Neplatící zákazníky ČEZ podle něj nejdříve opakovaně upozorňuje a nabízí jim například splátkový kalendář bez úroků.

E.ON odpojil o 10 procent elektroměrů méně

Jižní Morava patří do distribuční oblasti společnosti EG.D ze skupiny E.ON. I její mluvčí Roman Šperňák odmítl, že by narůstal počet domácností bez elektřiny. Podle jeho slov jich za letošní rok odpojili o deset procent méně než loni. 

„Neevidujeme jakýkoli významný nárůst zákazníků, kteří nemohou dostát svým závazkům. Ani v našem call centru to rozhodně není téma číslo jedna, protože kvůli problémům s placením záloh či faktur se na nás obrací jen zhruba půl procenta ze všech volajících klientů,“ popisuje Šperňák. 

Hamplová na dotaz Aktuálně.cz řekla, že je v pracovní neschopnosti a podnět podala proto, aby se vše prověřilo. „Jde o vážnou věc, kterou jsem nechtěla nechat bez povšimnutí. Podle zjištěných informací pak bude, nebo nebude nutné udělat patřičné kroky,“ napsala senátorka. Na dotaz, zda si pravost informací nějak ověřovala, už neodpověděla. 

Vláda v reakci na zdražování elektřiny stanovila plošně cenové stropy na 6000 korun za jednu megawatthodinu elektřiny a 3000 korun za jednu megawatthodinu plynu, v obou případech s DPH. Vše nad tyto částky lidem zaplatí stát, náklady na tento krok se odhadují na sto miliard korun.

Video: Roman Máca o české dezinformační scéně (27. 10. 2022)


Pokračovat ve čtení