Česká média dodržují vyšší standardy než loni, Aktuálně.cz v žebříčku zabodovalo

Česká média dodržují vyšší standardy než loni, Aktuálně.cz v žebříčku zabodovalo; Zdroj foto: Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Nejlépe hodnocené, tedy označené známkou A, jsou v posledním žebříčku kromě deníku Aktuálně.cz také servery České noviny, iRozhlas, Seznam Zprávy a online mutace Deníku N a Hospodářských novin. Známkou B jsou hodnoceny například weby CNN Prima News, Novinky, TN.cz, iDNES.cz či online mutace Lidových novin. Známku C si odnesly servery Expres, Aha online a Naše pravda.

Podle Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky z ratingu vyplývá, že novinářské standardy se v Česku nyní dodržují lépe, než tomu bylo na začátku roku 2022. Jde například o oddělování názorů od zpravodajství a komerčních sdělení, citování zdrojů či uvádění autora článku. V průměru se bodové hodnocení zvýšilo o deset procent.

„Je to jednoznačně dobrá zpráva pro celou společnost. Jen kvalitní práce novinářů a dodržování profesních standardů, které se týkají mimo jiné práce se zdroji informací, ověřování faktů či transparentnosti médií, může vést ke zvýšení důvěry v média a být protiváhou sílících dezinformací a konspiračních teorií,“ uvedl šéf Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Petr Orálek.


Pokračovat ve čtení