Alzheimer může být „utajený“ až 15 let. Lékař popisuje, jak ho poznat hned v počátku

Alzheimer může být "utajený" až 15 let. Lékař popisuje, jak ho poznat hned v počátku; Zdroj foto: iStock

Alzheimerova choroba je nevyléčitelné degenerativní onemocnění, které narušuje část mozku a způsobuje úbytek mozkových buněk. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se v Česku s touto nemocí v roce 2020 léčilo necelých 70 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že ale diagnóza zůstane u velké části nemocných neodhalena, může se podle odhadů v současnosti týkat až 130 tisíc Čechů.

>>> Všechny dosavadní díly série První příznaky sledujte ZDE <<<

Nemoc je typická tím, že začíná pozvolna. „Pacient si prvních příznaků nemusí být ani vědom, stejně tak jeho okolí. Ve fázi, kdy už dotyčný přichází s tím, že si nic nepamatuje, tak už u něj toto onemocnění může běžet zřejmě i nejméně deset až patnáct let,“ popisuje neurolog Aleš Tomek z Fakultní nemocnice v Motole.

Mezi první příznaky, kterých si lidé často nevšimnou a nevěnují jim pozornost, se řadí poruchy paměti. „Nedokážete si například vybavit jména lidí, které jste znali, nebo kam jste si položili věci, které používáte,“ popisuje v pořadu Tomek. Mezi prvotní projevy mohou patřit i poruchy řeči, které se vyznačují například zapomínáním jednoduchých slov.

Nemocní jsou také často dezorientovaní a začnou se ztrácet na místech, která důvěrně znají. Onemocnění může doprovázet i porucha chování. Dotyční pak nejsou schopní rozlišovat mezi důležitými a méně důležitými věcmi nebo dělají nepochopitelná rozhodnutí. „Mohou to pak doprovázet i poruchy nálad,“ uvádí Tomek, primář Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a FN Motol.

Vzhledem k tomu, že nemoc postihuje zejména starší lidi, u kterých často i tak dochází ke zhoršení paměti nebo orientace, je pak obtížné rozlišit, zda se jedná o běžné stařecké zapomínání, nebo jestli už u pacienta probíhá vážnější onemocnění. „Doporučil bych tak každému, kdo cítí problém s pamětí nebo ho cítí u svých blízkých v rodině, obrátit se na praktické lékaře, kteří mají jasný postup a měli by nabídnout pacientovi jednoduché testy paměti a myšlení,“ uvádí Tomek.

V devátém dílu série První příznaky se také dozvíte, jaké další příznaky mohou Alzheimerovu chorobu provázet, jak účinná poté může být její léčba či jak tuto diagnózu ovlivňují některé typy sportů nebo genetika.

Ve videu byly použity záběry z videobanky Pexels a Pixabay.


Pokračovat ve čtení