Agenti FBI prohledávají dům amerického exviceprezidenta Pence kvůli tajným dokumentům

Agenti FBI prohledávají dům amerického exviceprezidenta Pence kvůli tajným dokumentům; Zdroj foto: Reuters

O plánu FBI prohledat Penceův dům ve státě Indiana minulý týden informoval deník The Wall Street Journal a podle informací The New York Times tým bývalého viceprezidenta s krokem souhlasil.

Stalo se tak poté, co Penceovi spolupracovníci v domě našli „malý počet“ utajovaných dokumentů, které prý byly „nedopatřením sbaleny a přepraveny“ na konci úřadování Trumpa a Pence na začátku roku 2021.

Americké ministerstvo spravedlnosti ani tým viceprezidenta z let 2017 až 2021 se ihned k probíhající domovní prohlídce nevyjádřily, uvádí média. Podobná kauza potkala v uplynulých týdnech prezidenta Bidena, přičemž v jeho případě se jedná o starší dokumenty z jeho působení ve viceprezidentské a senátorské funkci.

Záznamy, které měly být po odchodu z daných postů odevzdány Národnímu archivu, našli Bidenovi poradci v domě ve Wilmingtonu ve státu Delaware a v jeho bývalé kanceláři ve Washingtonu. Biden nyní kvůli tomu čelí vyšetřování ze strany zvláštního vyšetřovatele.

Toho federální ministerstvo spravedlnosti jmenovalo i v kauze kolem Trumpa, jehož problémy kolem tajných dokumentů jsou zatím mezi trojicí zmíněných politiků nejvážnější.

Ve své rezidenci na Floridě měl po odchodu z Bílého domu podle dosavadních zjištění několik krabic vládních materiálů a nechtěl se jich vzdát. Část dokumentů po měsících vyšetřování předal úřadům, další pak agenti FBI zabavili při srpnové razii.

Video: Agenti FBI prohledali soukromou rezidenci Donalda Trumpa na Floridě (9. 8. 2022)


Pokračovat ve čtení